• slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

SAYGI DEĞER GÖLÇAYIR MAHALLESİ SAKİNLERİMİZİN DİKKATİNE!!!
2020 yılı Buzağı Desteklemesi 1. Dönem başvuruları başlamış olup 31 Aralık 2020 tarihinde sona erecektir. İlçe tarım müdürlüğüne mutlaka müracaat ederek başvurularınızı yapınız.
Not:MÜRACAATLAR MUHTARLIK ÜZERİNDEN YAPILMAYACAKTIR


Saygıdeğer GÖLÇAYIR mahallesi sakinlerimizin dikkatine.Hafta içi oluşan sokağa çıkma kısıtlamalarından dolayı hacı kasımdan mahallemize hareket edecek olan son araba saatimiz 20:45 olarak belirlenmiştir herkesin itina ile dikkat etmesini rica eder saygılar sunarım


Trabzon Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 8,0567   8,0712
EURO 9,6470   9,6644
       
Özlü Sözler
Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. (Montaigne)
Mahallemizin Tarihçesi


Fatih Sultan Mehmet 1461 yılında Trabzon'u feth ettiğinde otağını, köye ismini veren Gölçayır denilen düzlükte kurmuştur. Gölçayır köyü eski ismi Divranos'dur.Günümüzdeki ismi ise; köy içerisinde geniş bir çayırlık alan olan Gölçayır mevkiinden gelmektedir. Trabzon-Erzurum-İran kervanyolunun sahilden başlayarak şehir içerisinden geçip Maçka'ya ulaşan eski güzergah üzerinde yer alır. Aynı zamanda kervan yolu ulaşımında bir menzil noktasıdır. Gölçayır mevkii düz ve çukur bir alan olduğu için yağmurlu dönemlerde su ile dolmakta ve sular çekilene kadar göl halini almakta olduğundan bu işim verilmiştir. Gölçayır sulak ve uzun çayırların yetiştiği bir alan olduğundan av hayvanlarının barındığı bir yerdir. Yazın bıldırcın, çulluk.., kışın ördek, kaz benzeri yabani göç kuşlarının kuşları bu alana gelmektedir. Ancak bilinçsiz avlanma her geçen gün av hayvanı sayısının azalmasına sebep olmaktadır.

 

1840 Yılında Karye-i Kireçhane Divranos Türk Hane Sahipleri Ödedikleri Vergiler (Kr) (Sadece Müslüman-Türkmen Nüfus) :

 

Subaşı 65, Timur(Demir)oğlu Osman 25, Timur(Demir)oğlu Ahmet 15, Doksan oğlu 45, Karakul oğlu 68, Dede oğlu Osman 30, Kurt oğlu 68, Küçük Ali oğlu Ali 90, Hamal oğlu 122, Küçük Ali oğlu Mustafa 25, Köse oğlu Ali 45, Parpacı oğlu İsmail 18, Hacıkarayüz 42, Durmuş oğlu Ahmet 18, Kahya oğlu 33, Dede oğlu Temel 70, Çanakçı oğlu 29, Tonyalı oğlu Mehmet 25, Demeli oğlu Mehmet Ağa 202, Tonyalı oğlu Osman 30, Odabaş 11, Tonyalı oğlu yetim Mehmet 75, Abanos oğlu Mehmet Ağa 21, Tonyalı oğlu Şeker 25, Anahar oğlu 11, Kuyumcu oğlu Halim 55, Küçük Hüseyin oğlu Ahmet 170, Kuyumcu oğlu Ahmet 55, Topal oğlu Avreti 10, Bekir oğlu Hüseyin 35, Mahmut oğlu Mustafa 37, Karaman oğlu Parçası 9, Demeli zade Mehmet Ağa 100, Murathan oğlu İbrahim bey 8, Murathan Bey 190, Murathanzade Osman Beyin oğulları 90.

FSM3

******************************

Divran sözü ile ilgili olarak çeşitli kaynaklarda toplanan bilgiler ve bunların yorumları şöyledir:

 

Bilge Umar kitabında (Türkiyede yer adları)

 

DİVRANOS. Trabzon ili merkez ilçesi merkez bucağına bağlı Gölçayır Köyünün eski adı.Köy, Trabzon’un 7 km. güneyindedir.Bol sulu bir yerde olduğu yeni adından anlaşılıyor.Divranos adının aslı Dibrana olmalıdır: D(a)-İbra-(wa)na, “Ana Tanrıçanın-Gürsu-ülkesi”.Bkz. Da, Abra, wana, Çivril, Divre, Divriği, Divrik.şeklinde diyor.

 

İlyas Karagöz’ün yeni ikinci baskı yaptığı kitabındaki Divranos sözüne gelelim:

 

Aynen konu şöyle:

 

“Divranos/ Gölçayır

 

Sözcüğe İoannis Dıbranios şeklinde Trabzon’da kişi lakabı olarak Trabzon İmparatoru AleXi IV’ün fermanında rastlanır.

 

Bilge Umar, “Divranos adının aslı Dabrana olmalıdır” der.* Anlamını da “Ana Tanrıça’nın gür suyu ülkesi” olarak belirtir.

 

Şahıs lakabı olan Dibranios ile Umar’ın verdiği Dibrana sözleri birbirine çok yakındır. Fakat, benim görüşüme göre ;Divranoz köyü” adını mitolojik çağlardan değil İoannıs Dibranios adlı kişiden almıştır.”

 

İlyas Karagöz yukarıdaki kitabının sayfaları arasında öyle diyor. Kaynak ise Yunanistan’da 1953 yılında yayınlanan bir kaynağı gösteriyor. Biliyorsunuz Yunan Yorgo Andreadis’te 50 yıl önce ölen babaannesinin sözlerine göre Trabzon’u Rum yapan, herkesi gizli Hıristiyan olarak itham eden Gizli Din Taşıyanlar diye Türkçeye çevrilen kitap yazmıştı. Buna benzer, geçerliliği olmayan kaynaklarla Trabzon’da Rum yanlısı (onun ifadesi ile Pontus yanlısı) söylemler ileri sürmüş idi. O nedenle İlyas Karagöz’ün Yunanistan’da Trabzon ile ilgili yazılmış ve ondan başka kimsenin bilmediği kaynaklara itibar etmemek gerekeceğine inanıyorum. Bu duruma göre sadece Yunanistan’daki Bir kaynakta geçtiği iddia edilen İonnis Dibranios adını Yunan, Rum kaynaklarında aramamak gerekir.onun yerine internette google.com arama motorunda yapılan bir aramada Divran adında (adı ve telaffuz şekli bozulmadan Divran) arandı. İran’da çıktı. Hazar Denizi güneyinde Mazdaran bölgesinde bir yer adı olarak haritalarında gösterildi. İslamiyet’in etkisiyle yurdumuzda ve İran’da sayısız kişi adı ve yer adı Arapçadır. Burada özellikle 1800 yıllarında kadar yoğun olarak Türkler yaşıyordu. İhtimaldir köy, buradan gelmiş Türkler, ya da daha önceden buradan gelmiş Türklerden bir aile, bir kol tarafından kurulmuş olabilir. Bölgemizdeki çoğu köyler böyle kuruldu.
 


Divran sözü Trabzon’da Merkez ilçe köylerinden Divranos (Gölçayır) ile Of’ta Divran olarak eski köy adları arasında geçmektedir. Ancak Osmanlıların son zamanlarına kadar tarihte Oftaki Divran kelimesine köy adı veya yer adı olarak rastlanmamaktadır. Ancak yerel eski bilgilere göre burası Alano’nun mezeresi imiş. Bu konuyu kanıtlayan bilgiler var. O nedenle köy istatisklerinde geçmemiş. Ömer Asan’ın uydurma kaynağında bu köy Türk köyü olarak geçmekte ve buranın halkının çiftçilikle uğraştığını belirtmektedir.

 

Bir site sayfasında Kemerhisar’da “Divran” sözü kullanılmaktadır. Buna göre “Divran” “Demirden yapılmış, üç parmaklı ağaç saplı demirden yapılmış harman aleti” olarak geçmektedir.

 

Ancak bu bölgede en fazla iki yüz yıllık yer tarihi vardır. Eski kayıtlarda geçmemektedir. Tarihi kalıntısı 150 yılı geçmemektedir. Bu bakımdan eski yabancı kelimeler ve köklerini aramak yersizdir. Kelime manası çok kolaydır. Di + vran şeklindedir. Vran sözü Arapça virane sözünden gelir. Di ise Arapça iki sözüne tekabül etmektedir. Yani buraya ilk gelenler burada iki virane olduğunu belirtmiş olmaktadırlar. Yani iki virane yeri olan yer manasına gelir.

Trabzon Ortahisar Gölçayır Mahallesi

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top